Bilden föreställer ungdomar på väg till SM

I veckan som gick startade föreningens ungdomslag upp sin träning igen. Träningarna är tisdagar och torsdagar, kl 17.30-19.00 på Skarpnäcks Sportfält och den här hösten händer det många spännande saker. Än är det till exempel inte för sent för att få möjligheten att göra som gänget på bilden gjorde förra året. De åkte till Vänersborg på ungdoms-SM och det kan du också göra senare i höst om du börjar spela rugby med oss.

De flesta av våra spelare är idag 11-14 år och tjejer och killar är välkomna att träna och spela tillsammans. Förutom våra träningar har vi en hel del matcher på gång. Under hösten kommer vi att delta i flera ungdomsfestivaler i Stockholms-området, men också åka till Vänersborg där SM spelas i slutet av september. Första matchhelgen äger rum den 25 augusti, då är det Sigtuna IF rugbyklubb som tar emot oss för en hel dag med matcher och rugbyhäng.

Hela höstens spelschema

Spelschemat inför hösten ser ut så här

Rugbyfestival 5: 2018-08-25 – Sigtuna

Rugbyfestival 6: 2018-09-08 – RCLF

USM är 2018-09-22/23 – Vänersborg

Rugbyfestival 7: 2018-10-06 – Enköping

Rugbyfestival 8: 2018-10-13 – Erikslund

Rugbyfestival 9: 2018-10-20 – Uppsala

 

Mer än bara matcher

Förutom träningar och matcher kommer vi under hösten att göra andra aktiviteter, exempelvis köra olika fyspass och tillsammans titta på någon av herrlagets matcher. Planen är att det ska hända en hel del kul saker under vintern.

Under senare delen av september eller början av oktober kommer vi att ha en prova på-dag för alla som vill testa rugby hos oss i Hammarby. Kan du inte vänta till dess kontaktar du ansvarig John Oxford joxford61@gmail.com.