Igår valdes en ny styrelse på föreningens årsmöte. Årsmötet innehöll många punkter då styrelsen inför årsmötet hade förberett hela tre propositioner (förslag) varav en handlade om visioner för de kommande fem åren. Engagemanget på mötet var stort med flera frågor och inspel från de närvarande.

Inför årsmötet hade styrelsen gett valberedningen direktivet om att arbeta för en utökad styrelse. Föreningen växer och det gör att fler personer behöver vara involverade i det föreningsövergripande arbetet. Detta lyckades och årsmötet gick på valberedningens linje vilket innebär att styrelsen för verksamhetsåret 2020 består av:

 • Kanogo Njuru (ordförande)
 • Victoria Svangren
 • John Oxford
 • Gustaf Heinrici
 • Anja Näslund
 • Johan Gustavsson
 • Kosovare Mezini
 • Jaco van Veen (suppleant)
 • Stefan Obradovic (suppleant)

Styrelsen väljer enligt stadgarna själva ansvarsfördelningen inom sig och kommer inom kort ha sitt första styrelsemöte där fördelning av roller och ansvarsområden sker.

Till valberedningens ordförande valdes Matt Hodgson och till ledamöter Jesper Liljegren och Signe Cedergren.

Styrelsen vill också tacka Mattias Björckebäck som i och med årsmötet lämnade styrelsen.

 

Året som gick

2019 var ett år där föreningen tog flera steg framåt. Några av de största punkterna att nämna är:

 • Antalet medlemmar har gått från 87 till 134 stycken.
 • Ett damlag har bildats och tränat 1-2 gånger veckan under hela året. Laget har förberett sig för att 2020 spela seriespel.
 • Knatterugby har startats för ålder 5-8 år och har haft cirka 10 deltagare under hösten 2019.
 • Ungdomsverksamheten har växt och har idag spelare i flertalet åldersgrupper, varav U12 och U14 är tillräckligt många för att bilda egna lag.
 • Herrlaget har spelat i Allsvenskan och deltagit i 7´s slutspel.
 • Styrelsen har arbetat med att förbättra organisationen och utveckla det administrativa arbetet.

 

Nytt fokus framåt

2020 är för föreningen ett utmanande år där kostnaderna kommer att öka i och med att vi kommer ha två seniorlag som spelar både 7´s och 15´s. Några av de punkterna som finns för året:

 • Skapa en strategi för rekrytering för olika åldrar och arbeta vidare med att alla verksamheter ska växa.
 • Utveckla sociala event och förbättra våra arrangemang exempelvis i anslutning till matcher.
 • Starta ett utvecklingslag för herrar.
 • Öka veteranverksamheten och genomföra minst en veteranmatch

Därtill beslutade årsmötet att följa styrelsens förslag om visionen mot 2025. Under de kommande åren vill vi arbeta aktivt med att skapa förutsättningar för en hållbar förening och växande verksamhet. En av de viktigaste punkterna är att öka Hammarbykänslan och att vår värdegrund genomsyrar allt vi gör.

Hammarby Rugbys värdegrund

Vi ska vårda vår förenings historia, supportrar och medlemmar. Detta genom en förening som genomsyras av öppenhet, inkludering och jämställdhet, där vi respekterar och uppskattar varje individs unika värde och bidrag till vår sport och förening. Genom vår integritet kan vi alla tillsammans finna kamratskap och glädje inom Hammarby Rugby!

Årsmötet tog också beslut om nya medlemsavgifter inför 2021. De nya avgifterna innebär att seniorer betalar lite mer och att även familjemedlemskapet blir något dyrare, men samtidigt höjs till att inkludera upp till fem personer. Nya avgifter är därmed:

 • 100:- Upp till 18 år
 • 300:- 18 år och uppåt
 • 500:- Familjemedlemskap, max fem personer varav max två personer över 18 år
Gratulerade av Hammarbyalliansen
Hammarbys ordförande Kanogo Njuru står bredvid Py Börjesson från Hammarbyalliansens styrelse och håller i en bukett blommor.

Ordförande Kanogo Njuru och Py Börjesson från Hammarbyalliansens styrelse efter gratulationerna.

Årsmötet avslutades med att föreningen gratulerades på 20-årsdagen av Py Börjesson från Hammarbyalliansens styrelse. Därefter fortsatte årsmötesdeltagarna till 20-årskalaset som anordnades på Liffeys. På grund av en del sjukdom blev det drygt 40 personer som deltog under firandet. Förutom mat, tårta och rugbysnack höll Kanogo ett tal med fokus på var Hammarby Rugby har varit och i vilket riktning Hammarby Rugby är på väg. Ett lotteri anordnades också som samlade in nästan 4000:- till föreningen. Tack till samarbetspartnern Ta Tag -Massage som skänkte presentkort till lotteriet och till alla andra som bidrog med vinster och att köpa lotter. Också ett stort tack till Scala 4 som sponsrade tårta och andra delar av födelsedagskalaset.